Nawigacja

Wyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka

RSS News

Przetłumacz stronę


Aktualnie online

· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 146
· Najnowszy użytkownik: kdtusinski

Imieniny

Imieniny obchodzą: Szymon, Konstancja, Maksym, Flawian, Krystian, Sylwan

FDM


Przetargi
zamówienia publiczne i przetargi firmReklama Google

Extra rabat

Extra rabat dla członków ZO GIG od firmy Geotronics

Przedstawiciel firmy Geotronics Paweł Jakubów w współpracy z Prezesem Oddziału prezentują członkom ZO GIG najnowsze rozwiązania i sprzęt firmy Trimble z rabatem 5%.


Oferta Konica Minolta

Firmy członków

Wzory załączników

Pogoda

Szczecin
Click by zobaczyć prognozę pogody dla Szczecina
Świnoujście
Click by zobaczyć prognozę pogody dla Świnoujścia
Koszalin
Clickby zobaczyć prognozę pogody dla Koszalina
Kołobrzeg
Click zobaczyć prognozę pogody dla Kołobrzegu

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Brak wiadomości. Może czas dodać własną?

Rada Ministrów w sprawie ksiąg wieczystych, hipotek, zmian granic i nadania statusu nowemu miastu

Stanowienie prawa

(za GeoForum)

Rada Ministrów w sprawie ksiąg wieczystych, hipotek, zmian granic i nadania statusu nowemu miastu

Podczas wczorajszego (24 lipca) posiedzenia rząd przyjął: projekt ustawy o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz o zmianie niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra sprawiedliwości, a także rozporządzenie w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania miejscowościom statusu miasta, przedłożone przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.

 • Projekt ustawy o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz o zmianie niektórych innych ustaw.
  Nowe przepisy mają usprawnić obrót gospodarczy, a przede wszystkim ułatwić ustanawianie zabezpieczenia hipotecznego. Kredytobiorca będzie mógł zabezpieczyć jedną hipoteką zwykłą kwotę główną kredytu oraz jego odsetki, w tym odsetki określone według zmiennej stopy oprocentowania. Nie trzeba będzie zmieniać wpisu dotyczącego odsetek od hipoteki tylko dlatego, że zmieniła się ich wysokość lub stopa procentowa. Pod warunkiem, że odsetki te nie przekroczą limitu określonego we wpisie.
  Projekt nowelizacji ustawy zakłada, że hipoteką kaucyjną, powstałą na podstawie umowy, będzie można zabezpieczyć więcej niż jedną wierzytelność przyszłą o nieokreślonej wysokości, pod warunkiem, że te wierzytelności będą przysługiwać temu samemu wierzycielowi. Ułatwi to obrót cywilnoprawny i jego zabezpieczenia, na przykład przy kredycie odnawialnym, który jest istotny dla przedsiębiorców. Oznacza to, że na tych rozwiązaniach skorzystają przedsiębiorcy i banki. Obecnie jedną hipoteką zabezpiecza się tylko jedną wierzytelność.
  Zgodnie z obowiązującymi przepisami w razie podziału nieruchomości hipoteka obciąża wszystkie nieruchomości utworzone przez podział (hipoteka łączna). Jeśli budynek mieszkalny jest obciążony hipoteką, to są nią również obciążone poszczególne mieszkania. Nowe zakładają, że jeżeli podział nieruchomości będzie polegał na ustanowieniu odrębnej własności lokali, to hipoteka ulegnie podziałowi. Sposób jej podziału zostanie określony w umowie ustanawiającej hipotekę.
  W przypadku braku takich postanowień, powstanie hipoteka łączna, a nabywcy nieruchomości przysługiwać ma prawo dokonania jej podziału. Dzięki tym przepisom nabywcy domów jednorodzinnych lub mieszkań nie muszą być narażeni na obciążenie ich nieruchomości hipoteką łączną, chociaż sami wywiązali się ze swoich zobowiązań np. wobec spółdzielni mieszkaniowej, czy dewelopera.
 • Rozporządzenie w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania miejscowościom statusu miasta.
  Od 1 stycznia 2008 r. dokonane zostaną zmiany w podziale terytorialnym Polski. Miejscowość Boguchwała zostanie miastem. Nastąpi również zmiana statusu gminy Szczawnica z gminy miejskiej na miejsko-wiejską. Ponadto zmienią się granice gmin: Osielsko, Koronowo, Lniano, Cekcyn (woj. kujawsko-pomorskie), Wieliszew i Nieporęt (woj. mazowieckie), Świlcza i Rzeszów (woj. podkarpackie), Giżycko i Ryn (woj. warmińsko-mazurskie), Czarnków i Lubasz (woj. wielkopolskie), Police i Szczecin (woj. zachodniopomorskie). Zmienione zostaną także granice miast: Mrocza (woj. kujawsko-pomorskie), Jasień (woj. lubuskie), Brzesko, Trzebinia, Szczawnica (woj. małopolskie).
  Większość mieszkańców uczestniczących w konsultacjach poprała proponowane zmiany.

Źródło: KPRM


Poleć tego news'a Zalecane rozmiary reklamy 468x15.
Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This
Facebook - Lubię To:


Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.04
6,278,017 unikalne wizyty