Nawigacja

Wyszukiwarka

Twoja wyszukiwarka

RSS News

Przetłumacz stronę


Aktualnie online

· Gości online: 3

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 146
· Najnowszy użytkownik: kdtusinski

Imieniny

Imieniny obchodzą: Romana, Roman, Damian, Polikarp, Izabela

FDM


Przetargi
zamówienia publiczne i przetargi firmReklama Google

Extra rabat

Extra rabat dla członków ZO GIG od firmy Geotronics

Przedstawiciel firmy Geotronics Paweł Jakubów w współpracy z Prezesem Oddziału prezentują członkom ZO GIG najnowsze rozwiązania i sprzęt firmy Trimble z rabatem 5%.


Oferta Konica Minolta

Firmy członków

Wzory załączników

Pogoda

Szczecin
Click by zobaczyć prognozę pogody dla Szczecina
Świnoujście
Click by zobaczyć prognozę pogody dla Świnoujścia
Koszalin
Clickby zobaczyć prognozę pogody dla Koszalina
Kołobrzeg
Click  zobaczyć prognozę pogody dla Kołobrzegu

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Brak wiadomości. Może czas dodać własną?

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o gospodarce nieruchomościami

Stanowienie prawa

(za GeoForum)

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o gospodarce nieruchomościami

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o gospodarce nieruchomościami (6 lipca br.). Za jej przyjęciem głosowało 404 posłów, czyli wszyscy obecni na sali.

Uchwalone zmiany dotyczą głównie doprecyzowania zasad gospodarki nieruchomościami Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego, prowadzenia postępowań dotyczących podziałów nieruchomości, scaleń, wywłaszczeń, opłat adiacenckich oraz działalności w dziedzinie gospodarowania nieruchomościami.

Między innymi uproszczono procedury dokonywania podziałów nieruchomości. Rozszerzono pojęcie „nieruchomości wykorzystywanej na cele rolne”, wprowadzając zasadę, że przy braku planu miejscowego za nieruchomości wykorzystywane na cele rolne i leśne uznaje się nieruchomości wykazane w katastrze nieruchomości jako użytki rolne albo grunty leśne, grunty zadrzewione i zakrzewione oraz wchodzące w skład nieruchomości rolnych użytki kopalne i drogi, o ile nie ustalono dla nich warunków zabudowy i zagospodarowania terenu.

W przypadku podziału gruntów rolnych i leśnych na działki o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha w celu powiększenia sąsiedniej nieruchomości (lub regulacji granic) wnioskodawca podziału musi w terminie 3 miesięcy dokonać czynności, dla których podział został zatwierdzony przez organ. W przeciwnym wypadku wydana wcześniej decyzja podziałowa wygasa.
W noweli dodano zapis, że nieruchomości zabudowane mogą być podzielone wtedy, gdy granice nowo projektowanej granicy działki będą przebiegać wzdłuż pionowych płaszczyzn (ścian oddzielenia przeciwpożarowego lub ścian budynku) na całej wysokości budynku

.

Dla przyspieszenia dokonywania podziałów nieruchomości w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zaproponowano zawieszenie postępowania podziałowego tylko na okres 6 miesięcy (dotychczas - 12). Zmodyfikowano także artykuł wyliczający możliwości, w których podziały nieruchomości mogą być dokonywane niezależnie od ustaleń planu miejscowego. W przypadku postępowań administracyjnych dotyczących zwrotu wywłaszczonych nieruchomości, gdy zachodzi konieczność wydzielenia części nieruchomości, prowadzone będzie jedno postępowanie (dotychczas - dwa).
We wniosku o podział nieruchomości zrezygnowano z konieczności dołączania do niego wyrysu z ewidencji gruntów i budynków, co ma obniżyć koszt dokonywania podziału (dołączane mają być wypis i mapa katastralna).

Wysokość opłaty adiacenckiej wyniesie maksymalnie 30% różnicy wartości nieruchomości po podziale oraz przed podziałem. Nie dotyczy ona jednak opłaty pobieranej w związku ze scaleniem nieruchomości lub podziałem dokonanym zgodnie z art. 107 ustawy.

W ustawie uściślono przepisy mówiące o określeniu wartości odtworzeniowej nieruchomości. Poszerzono również katalog danych o nieruchomościach, z jakich może korzystać rzeczoznawca majątkowy przy szacowaniu wartości nieruchomości (ewidencja numeracji porządkowej, rejestr zabytków). Rzeczoznawca majątkowy ma mieć także zapewniony wstęp na nieruchomość w celu dokonania czynności związanych z szacowaniem (podobnie jak geodeci w związku z wykonywanymi pomiarami).
Z kolei o dokonanie oceny operatu szacunkowego będzie mógł wnioskować tylko sąd (gdy został on sporządzony przez osoby powołane lub ustanowione przez sąd) lub organizacja zawodowa rzeczoznawców (gdy operaty wykonano w tym samym celu). Funkcje biegłych sądowych z zakresu szacowania nieruchomościami będą mogły pełnić tylko osoby posiadające odpowiednie uprawnienia. Poza tym w ustawie wprowadzono zapis, że kandydat ubiegający się o nadanie uprawnień zawodowych musi legitymować się ukończonymi studiami wyższymi (dotychczas wymagane było ukończenie studiów prawniczych, ekonomicznych lub technicznych).

Ustawa o gospodarce nieruchomościami obowiązuje od 21 sierpnia 1997 roku, była nowelizowana w 1999, 2000, 2003 i 2004 roku

JP


Poleć tego news'a Zalecane rozmiary reklamy 468x15.
Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This
Facebook - Lubię To:


Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.04
6,288,898 unikalne wizyty